Register
A password will be e-mailed to you.

Re: Skyde husmår i fælde??

Fora Jagt i Danmark Skyde husmår i fælde?? Re: Skyde husmår i fælde??
#10920
Nikolaj Brandt
27 Indlæg

Hej Aeroe,

Din ven har ret, han må gerne tage sin salonriffel og aflive den.

Jf. bekendtgørelsen om vildtskader §4 stk. 3: “I bebyggelse og i en afstand af indtil 25 m fra bebyggelse, i indhegnede haver samt i pelsdyrfarme må ræv, husmår og ilder reguleres hele året, herunder ved brug af fælder”.

Salonriflen er tilstrækkelig til at aflive med.

Det fordre selvfølgelig et gyldigt jagttegn og våbentilladelse.

Mvh.

Nikolaj

Tilmeld dig Jægerbrevet

Jægerbrevet er Jægernes Magasins nyhedsbrev, og det giver dig eksklusiv adgang til bl.a.:

✅ Tips, tricks, guides og jagthistorier af jagteksperter

✅ Konkurrencer og rabatkoder til jagtbutikker

✅ Tests af jagtudstyr og jagttøj