Registrer
Et kodeord vil blive e-mailet til dig.

Riffelprøverne begynder 20. april i Mern på Sydsjælland og slutter 2. november i Slagelse.

Før riffelprøven

  • Du skal naturligvis tilmelde dig riffelprøven og det kan tidligst ske fra 19. marts 2013.
  • Tilmelding skal ske via “Mit jagttegn” på Naturstyrelsen hjemmeside.
  • Der kan ikke betales med kontakter ved prøven og husk kvittering på, at prøvegebyret er betalt.
  • Kontroller at din våbentilladelse og riffel stemmer ovens. Er der uoverensstemmelser får du ikke lov til at gå op til riffelprøven.

Vi har tidligere skrevet en guide til riffelprøven, som kommende aspiranter kan læse her:

Sådan foregår og gennemføres riffelprøven

Riffelprøver 2013

Kreds 1 Dato Prøvesagkyndig
Nordjysk Jagtcenter, Skydebanevej 1, 9560 Hadsund 27. april
Torben Jensen
Østerild Skydebane, Hjardemålsvej 215, 7700 Thisted 5. maj
Per K. Andersen
Læsø Skydebane, Holtemmenvejen, 9940 Læsø 11. maj
Sven Thyø
Brønderslev Skytteforening, Skydebanevej 4, 9700 Bønderslev 11. juni
Poul Jacobsen
Engelstrup riffelbane, Bajjelyvej 25, 9670 Løgstør 22. juni
Karsten Stærk
Brønderslev Skytteforening, Skydebanevej 4, 9700 Bønderslev 7. september
Henrik S. Jensen
Hvorup skydebane, Gammel Hvorupvej, 9400 Nørresundby 28. september
Poul Jacobsen
Kreds 2 Dato Prøvesagkyndig
Vindum Skydebane, Tangevej 18, 8850 Bjerringbro 27. april
Jacob Odgaard
Ulfborg Skyttecenter, Thorstedvej 1, 6990 Ulfborg 1. maj
Ejgil Eybye
Ulfborg Skyttecenter, Thorstedvej 1, 6990 Ulfborg 14. maj
Henning Melgaard
Hem Skydebane, Ballingvej 13, 7800 Skive 16. juni
Kjeld Kristiansen
Struer Skyttekreds, Havnegade, 7600 Struer 30. august
Poul Erik Hansen
Brande Skydebane, Risbjergvej 60, 7330 Brande 25. oktober Henning Melgaard
Kreds 3 Dato Prøvesagkyndig
Abildskov Skydebane, Moselundvej 17, 8600 Silkeborg 28. april
Jens Corvinius
Randers kasernes skydebane, Mariagervej 200, 8900 Randers 1. maj
Aksel Sørensen
Urlev Skydebane, Østreskovvej 14, 8722 Hedensted 5. maj
Christian Henriksen
Nr. Snede skydebane, Silkeborgvej 7, 8766 Nr. Snede 25. maj Christian Henriksen
Gyllingskov, Horskærvej, 8300 Odder 10. juni
Ejnar Østergaard Steffensen
Allingåbro Skydebane, Tøjstrupvej 37D, 8961 Allingeåbro 29. september
Johannes Sørensen
Kreds 4 Dato Prøvesagkyndig
Riffelbanen i Ribe, Skydebanevej 3, 6760 Ribe 27. april
Erling Sørensen
Vestskovens Skydebane, Louisevej, 6100 Haderslev 11. maj Ejnar Gubi
Militærskydebanen, Præstegårdsvej, 6840 Oksbøl 12. maj
Søren Andresen
Frodelund Skydebane, Tingvejen, 7200 Grindsted 26. maj Hans Jørgen Hansen
Bolderslev 2. juni Christian Schmidt
Vestskovens Skydebane, Louisevej, 6100 Haderslev 22. juni Jesper Lindgaard
Vestskovens Skydebane, Louisevej, 6100 Haderslev 14. september Lars Kristensen
Måde Skydebane, Mådevej, 6705 Esbjerg 28. september Preben Nielsen
Kreds 5 Dato Prøvesagkyndig
Rødskebølle Skydecenter, Bodøvej, 5700 Svendborg 4. maj
Ivan Dørr
Lombjerge banen, Egelundsvej, 5750 Ringe 22. juni
Poul Erik Nielsen
Rødskebølle Skydecenter, Bodøvej, 5700 Svendborg 21. september Esben Rand
Kreds 6 Dato Prøvesagkyndig
Kulsbjerg, Røstofte Skovvej 48, 4735 Mern 20. april
Kim Madsen
Anvortskov Skydebaner, Parcelgårdsvej, 4200 Slagelse 4. maj
Asker Landsperg
Musse skydecenter, Skydebanevej 1, 4880 Nysted 25. maj
Knud Børge Kristensen
Musse skydecenter, Skydebanevej 1, 4880 Nysted 8. juni
Henrik Larsen
Møllevangen 51, 4220 Korsør 8. september
Ole Madsen
Kulsbjerg, Røstofte Skovvej 48, 4735 Mern 18. oktober
Jes Nielsen
Anvortskov Skydebaner, Parcelgårdsvej, 4200 Slagelse 2. november
 Henrik Larsen/Asker Landsperg
Kreds 7 Dato Prøvesagkyndig
SJF Skydebaner, Selinevej 5, 2300 København S 28. april
Berit Valentin
Nykøbing Sjælland,Egebjergvej 83, 4500 Nykøbing Sj. 9. maj
Jørgen Andersen
Hanebjerg Skydebaner, Hanebjergvej 6, 3400 Hillerød 16. juni
Kresten Rasmussen
Hanebjerg Skydebaner, Hanebjergvej 6, 3400 Hillerød 18. august
Kresten Rasmussen
Skydebane Vest, Hovedgaden 610 C, 2640 Hedehusene 22. september Carsten Klingenberg
SJF Skydebaner, Selinevej 5, 2300 København S 27. oktober Berit Valentin
Kreds 8 Dato Prøvesagkyndig
Raghammer, Sønder Landevej 186, 3770 Aakirkeby 3. maj
Otto Hansen
Raghammer, Sønder Landevej 186, 3770 Aakirkeby 27. september
Henrik Nielsen

Kilde: Danmarks Jægerforbund.

3 Responses

  1. Pallem

    De 5 min starter efter at alle aspiranterne er kommet frem til deres skydepladser og er klar.

    Inden tiden starter har man tid til at teste skydestillinger, stille patroner op og tage høreværn på. Det er også i denne forberedelsestid at man tjekker kammeret på riflen og kigger gennem løbet (Sørg for at instruktørene ser det, kald eventuelt på en af dem).

    Først efter at alle har fundet deres skydestillinger og har meldt klar starter de 5 min. Derefter må man lade og skyde. 

    Svar
  2. Jan Klyver

    Hej

    Jeg skal op til riffelprøve sidst i april og kom iden forbindelse til at tænke på hvornår de 5 min der er til at afgive de 6 skud starter?

    Påforhånd tak

    Jan

    Svar

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.